Ukrajna is elvérezhet Zelenszkij Magyarország és Szlovákia elleni kegyetlen bosszújában
Az ukrán elnök nem is Oroszországnak akart ártani elsősorban.
Befogadta az Európai Parlament a Tamás Ilonka-ügyben benyújtott petíciót és megkezdték annak kivizsgálását. A 104 éves, felvidéki magyar asszony nem érti, miért tartott ily sokáig a dolog. A magyar állampolgárság felvétele miatt eddig ezren vesztették el szlovák állampolgárságukat.
Befogadta az Európai Parlament (EP) a Tamás Ilonka-ügyben benyújtott petíciót és megkezdték annak kivizsgálását – közölte Lomnici Zoltán, a felvidéki jogfosztottak érdekeit nemzetközi fórumokon képviselő Emberi Méltóság Tanácsának (EMT) elnöke csütörtökön az MTI-vel.
Elmondta, hogy több mint egy éve nyújtották be a panaszt „Tamás Ilonka és jogfosztott társai ügyében”, amelyet most befogadott az EP Petíciós Bizottsága. A 104 éves Tamás Ilonka örömmel fogadta a hírt, de megjegyezte, hogy nem érti, miért kellett ennyi időt várni a befogadásra, hiszen teljesen egyértelmű jogsértéseket tár fel a petíció – tette hozzá.
Az EMT elnöke elmondta, Tamás Ilonka hat évvel ezelőtt fordult hozzá, hiszen „minden jogától megfosztották”: törölték a lakcímnyilvántartásból, megvonták a választójogát és érvénytelenítették a személyi igazolványát.
Érdemi vizsgálat
Közölte, a petíciós bizottság határozott arról, hogy előzetes vizsgálatra kéri fel az Európai Bizottságot és kérik a szlovák hatóságok álláspontját. Szerinte úgy tűnik, hogy most érdemi vizsgálat indul az ügyben.
Felidézte, a sokat vitatott szlovák állampolgársági törvény alapján – amelynek jelenlegi formáját 2010 júniusában fogadták el – már ezren veszítették el szlovák állampolgárságukat, köztük több tucatnyian a magyar állampolgárság megszerzését követően. A magyar könnyített honosításra reagálva elfogadott szlovák jogszabály ugyanis kimondja: elveszíti szlovák állampolgárságát az, aki egy másik országét felveszi.
Ellehetetlenítés
Tamás Ilonka tavaly februárban fordult beadvánnyal jogorvoslat megvonása és a magánélet ellehetetlenítése címén a strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bíróságához.
A szlovák állampolgárságuktól megfosztott felvidéki magyarok csoportjának egyik legismertebb tagja azért döntött úgy, hogy nemzetközi jogi fórumhoz fordul, mert a szlovák alkotmánybíróság 2014 szeptemberében hozott határozata után a Szlovákiában lehetséges összes jogorvoslati lehetőség kimerült számára.